Jak stworzyc bezpiecznego haslo
O bezpieczeństwo w sieci trzeba dbać samodzielnie. To, że wybierzemy właściwy program antywirusowy to nie wszystko, co jest istotne. Musimy pamiętać również o tym, aby stosownie ochronić się indywidualnie. Potrzebujemy między innymi dobrać bezpieczne hasło dostępu na przykład na komputer, do poczty elektronicznej, do portali społecznościowych czy elektronicznych platform bankowych. Jako bezpieczne rozumie się hasło, które jest właściwie długie. Najlepiej, aby składało się minimalnie z ośmiu znaków, różnych i nie za bardzo prostych do odgadnięcia. Optymalne jest hasło czternastoznakowe. Im dłuższe, tym lepiej.
O ile będziemy je pamiętali i nie zapiszemy ich na komputerze. Poza samą długością hasła istotną kwestią jest też rozmaitość stosowanych znaków. Hasło powinno być kombinacją małych liter, dużych liter, cyfr, a nawet specjalnych znaków. Jeszcze jedna kwestia to rodzaj hasła – nie może to być słowo jakie występuje w słowniku. Najlepszym wariantem byłaby forma poza słownikowa. Niech to nie będą także pełne frazy oraz całe zdania. Nie jest także zalecane stosowanie haseł zbudowanych z samych cyfr. Niech to nie będzie także żadna data, jaka jest dla nas oczywista – ani data urodzin, ani pesel czy też często wymieniany numer 12345 i kolejne cyfry.
Podobnie warto unikać sekwencji liter – nigdy nie ustawiajmy ciągu po kolei alfabetycznie, od końca czy własnego imienia i nazwiska. Na koniec jeszcze kilka wskazówek – zmieniaj hasło w miarę często – co najmniej raz na trzy miesiące. Ponadto musimy pamiętać, aby mieć różne hasła – nie jedno i to samo do wszystkiego.