Uherce Mineralne – miejsce dobrego odpoczynku

Uherce Mineralne to mała miejscowość, która znajduje się bezpośrednio przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, nad rzeką Olszanką (https://pl.wikipedia.org/wiki/Olszanka). Jest to jedno z najstarszych bieszczadzkich miast – pierwsze wzmianki w dokumentach pochodzą z roku 1436, kiedy to zostało na Uherce nałożone prawo wołoskie, co ukierunkowało tą wieś w kierunku pasterstwa. Najprawdopodobniej wtedy sprowadzono w te strony osadników węgierskich na co również wskazuje nazwa miejscowości. Uherce Mineralne to od zawsze była miejscowość wielonarodowa i wielokulturowa – mieszkali tu Rusini, Węgrzy, Polacy, ale przede wszystkim katolicy, Żydzi i przedstawiciele prawosławia.

Miasto przeżyło największy rozkwit w swojej historii, kiedy to w latach 70. XIX wieku została wybudowana tu linia kolejowa Przemyśl-Zagórz-Budapeszt-Wiedeń. W dodatku zbiegło się to wydarzenie z rozwojem galicyjskiego przemysłu naftowego, a w Uhercach Mineralnych utworzono pierwsze tego typu wiercenia metodą kanadyjską w całej Galicji, co bardzo posunęło przemysł naftowy do przodu. Uherce również słynęły z wielu źródeł wody, tak więc życie tutaj było ułatwione.

W dzisiejszych czasach miejscowość staje się powoli kurortem turystycznym, są tutaj idealne warunki do wypoczynku – bliskość przyrody, sporo atrakcji turystycznych, jak położony w samym centrum miasta późnobarokowy kościół parafialny czy wodospad w Uhercach Mineralnych, który jest po prostu przepiękny. Do wodospadu prowadzi droga „W krainie bobrów”, która jest „ekomuzeum”. Droga ta prowadzi przez największe atrakcje Uherzec Mineralnych, dlatego naprawdę warto zaliczyć jej całą trasę.

Jeśli chodzi o bazę noclegową to jest ona na wysokim poziomie (), choć nadal się rozwija, ponieważ miasto staje się coraz bardziej turystyczne. Póki co noclegi są tutaj tanie i nie ma problemu z ich znalezieniem, ale patrząc na szybko rozwijające się tereny bieszczadzkie, niedługo może się to zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>