Szczecin – Puszcza Bukowa i Jezioro Szmaragdowe

Szczecin to piękne, stare miasto o bogatej historii i tradycji, leżące na Pomorzu. Z uwagi na wysokie walory krajobrazowe, architektoniczne i kulturowe, stanowi miejscowość bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów. Wiele osób przyjeżdża tu, aby przejść się deptakiem nad wodą, zwiedzić liczne muzea i obejrzeć zabytki. Po intensywnie spędzonym dniu, wczasowicze chcą nieco zwolnić tempo i odsapnąć. Warto wtedy wybrać się do Puszczy Bukowej (https://pl-pl.facebook.com › Miejsca › Szczecin › Ochrona środowiska), w której leży przepiękne Jezioro Szmaragdowe. Ten sztuczny zbiornik powstał po zalaniu wyrobiska, z którego kiedyś wydobywano kredę i margle. Niezwykły, szmaragdowy kolor wody, od którego powstała nazwa jeziorka, powstał wskutek sporej zawartości węglanu wapnia w zasadowych i twardych wodach stawu, wywołanej powolnym rozpuszczaniem się złoża kalcytu. Dookoła jeziora rosną liczne buki, tworzące tu coś w rodzaju puszczy.

Ten przepiękny park miejski stanowi ulubione miejsce mieszkańców Szczecina, którzy szczególnie w weekendy przyjeżdżają tu na wypoczynek. Można tu pospacerować piechotą, pojeździć na rowerze, uprawiać nord walking oraz przebyć zbudowaną tu ścieżkę zdrowia ze zmyślnymi przeszkodami. W okolicy często trafia się na grupki hobbystów, które zbierają się, aby wspólnie pogimnastykować się, potrenować jakiś rodzaj sportu pod okiem instruktora, albo zrelaksować w przyjemnej okolicy. Znajduje się tu hotelik o nazwie Szmaragdowy Zajazd, w którym można wynająć pokój lub zjeść niezły obiad. Nie brak tu także punktu widokowego, z którego rozciąga się wspaniała panorama miasta. Okoliczne puszcze zainspirowały wiele podań ludowych i legend.

Mnóstwo osób, zarówno turystów, jak i przyjeżdżających tu w interesach, zatrzymuje się tu na noclegi (). Każdy jest zachwycony tym miejscem i pragnie spędzić tu więcej niż jeden dzień. To miejsce chętnie odwiedzała pruska arystokracja i dygnitarze. Gościł tu między innymi Fryderyk II, Bismarck, Wilhelm II, Carl von Clausevitz oraz Helmut Moltke. Zjeżdzali się tu na polowania, z uwagi na piękne okolice i obfitość dzikiej zwierzyny. Dziś przyroda jest chroniona, ale miejsce nadal przyciąga wielu gości. Szczecin to miasto pełne atrakcji i kontrastów, w którym nie tylko można bardzo aktywnie spędzić czas, ale także wspaniale wypocząć w pięknej okolicy, czy to na wspaniałym deptaku, czy też w starej puszczy bukowej, nad przepięknym stawem o szmaragdowej barwie wody, który witało w przeszłości wiele sławnych postaci.

One thought on “Szczecin – Puszcza Bukowa i Jezioro Szmaragdowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>