Przyroda i artyści w Wetlinie

Wetlina to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości na terenie całych Bieszczad. Jest ona idealną baza wypadową zarówno dla ludzi ceniących sobie spokój i ciszę oraz dla tych, którzy szukają przygód. Szeroka baza urlopowa zagwarantuję dużą ilość miejsc w związku z czym pomieści każdą liczbę przybywających do wsi turystów.

Nazwa Wetliny pochodzi od rodzaju wierzby „wetlyny”. Wieś powstała prawdopodobnie w XVI wieku, a w 1890 roku założono tam pierwszą szkołę państwową. Późniejszy rozwój wsi nastąpił dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Dziś Wetlina jest świetnym miejscem do spotkań i zwiedzania. Atrakcyjność położenia oraz walory przyrodnicze działają jak magnes na turystów. Będąc w tej bieszczadzkiej wsi po pierwsze powinno się zobaczyć przepiękny wodospad, który nazywany jest „Siklawą Ostrowskich”, i który stanowi najpopularniejszą atrakcję Bieszczad.

Imponująca wysokość wodospadu sięgająca pięciu metrów wywiera ogromne wrażenie na każdej znajdującej się tam osobie. Ponadto otaczające wodospad rośliny sprawią iż poczuć się można jak w przepięknym dzikim parku na skraju świata. Wetlina jest bardzo dobrze rozwiniętą wsią turystyczną. W tym miejscu urodziło się i nadal mieszka wielu twórców i artystów, którzy zwłaszcza latem przesiadują w okolicach podziwiając piękno, które inspiruje ich do działania, pobudzając wyobraźnię. Ponadto można zobaczyć takie galerię jak „Smolarnia”, „Galeria Rzeźby Bieszczadzkiej”, Stare Sioło” i wiele innych. W czasie spędzania tu urlopu warto odwiedzić wszystkie punkty widokowe, z których rozciąga się niesamowita panorama na Bieszczady i okolicę. Specjalnie wyznaczone górskie szlaki pomogą w dotarciu do szczytu, każdemu mniej lub bardziej zaawansowanemu turyście.

One thought on “Przyroda i artyści w Wetlinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>