Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy

Gdzieś na Dolnym Śląsku, a dokładnie na Przedgórzu Sudeckim, ulokowane jest niezwykłe miasto – Świdnica. Położenie Świdnicy oraz historia, która obeszła się z nią dość łaskawie, spowodowały, że znaleźć tam można unikatowe zabytki i niespotykane atrakcje turystyczne. Wymienić tu warto choćby Kościół Pokoju – jeden z dwóch zachowanych i jednocześnie największy drewniany kościół w Europie czy Muzeum Dawnego Kupiectwa – jedyne takie w Polsce. Nadto w Świdnicy odbywają się dwa bardzo ciekawe festiwale filmowe, festiwal bachowski i wiele, wiele innych cyklicznych wydarzeń kulturalnych. Chcąc zwiedzić wszystko, na pewno nie wystarczy jednego dnia, dlatego warto wcześniej sprawdzić jak wygląda baza wypoczynkowa w Świdnicy i ewentualnie zarezerwować nocleg. Na ogół ,nie ma z tym problemu, jednakże w czasie trwania któregoś z dużych wydarzeń kulturalnych ilość miejsc na noclegi może być ograniczona, ze względu na ogromną popularność festiwali, co przekłada się na dużą liczbę uczestników, gości i widzów.

Oprócz wyżej wymienionych zabytków, na uwagę zasługuje również miejsce bardzo nietypowe – prywatne muzeum działające z akredytacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod patronatem i przy bardzo aktywnej współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej. A chodzi o Muzeum Broni i Militariów – jedyne w Polsce całkowicie prywatne muzeum tego typu. Placówka istnieje od 2001 roku, ale jej historia rozpoczęła się w roku 1999, kiedy to uzyskała akt nadania od ówczesnego Ministra Kultury. Muzeum powstało w wyniku wieloletniej pasji człowieka, który postanowił podzielić się z innymi swoją wiedzą i udostępnić swą kolekcję – Stanisława Gabrysia. Pan Stanisław jest zresztą do dziś właścicielem muzeum i aktywnie uczestniczy w jego działalności, cały czas realizując swa pasję i pozyskując coraz to nowe eksponaty. Obecnie na terenie muzeum zgromadzono już ponad 2000 przedmiotów małych i dużych wytworzonych oraz używanych od początku XIX wieku do lat 80, a nawet 90 XX wieku. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że z racji szczególnej pasji właściciela, największą część kolekcji stanowią militaria związane z historią II Wojną Światową. Wśród zgromadzonych eksponatów obejrzeć można: karabiny, pistolety, rewolwery, moździerze, moździerze okopowe, pistolety maszynowe, stację radarową RW-31, Czołg T-72, samoloty MIG-21, SU 22 oraz Iskra, działo samobieżne tzw. „Goździk”, broń strzelecką krótką i długą, broń automatyczną, przeciwpancerną, kilkanaście transporterów lekkich i opancerzonych, ponad 20 armat, stacje radio-lokacyjne, wyrzutnie, samochody, motocykle oraz wiele, wiele innych.

Nieocenionym źródłem nowych eksponatów są darowizny zdemobilizowanego sprzętu przekazywane przez wojsko za zgodą Ministerstwa Obrony Narodowej. Jednocześnie pasja właściciela jest tak ogromna, a jego zaangażowanie w działalność muzeum tak godne podziwu, że wielu zwiedzających decyduje się na oddanie do jego muzeum własnych zbiorów czy pojedynczych egzemplarzy, zalegających na strychach czy głęboko w szafach. Dzięki temu, ekspozycja regularnie powiększa się o takie przedmioty jak broń biała, odznaczenia i ordery, mundury czy kolekcja modeli najsłynniejszych machin bojowych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wcale niemała ilość eksponatów, to zabytki unikatowe, jedyne egzemplarze w Polsce, Europie, a czasami nawet na świecie.

Muzeum zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 8:00 do 18:00. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest przy muzealna strzelnica, na której można sprawdzić swe umiejętności strzeleckie z broni krótkiej, maszynowej i pneumatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>