Jastarnia – perła Helu

Choć lato odeszło w niepamięć, a coraz częściej na horyzoncie pojawiają się czarne chmury i deszcz, warto już teraz pomyśleć o przyszłorocznym sezonie urlopowym, który zaczyna się przecież na samym początku maja. Baza noclegowa i gastronomiczna w Polsce jest tak świetnie rozwinięta, że niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Niewątpliwie warto pojechać do Jastarni. Ta przepiękna i pełna turystycznych atrakcji niewielka miejscowość zachwyca letników przede wszystkim wspaniałym położeniem. Znajduje się ona na słynnym w całym kraju Półwyspie Helskim, który bardzo często i nieco pieszczotliwie, nazywany jest najdłuższym molo w całej Europie. No cóż, fakt że liczy sobie niemal 34 kilometrów do czegoś zobowiązuje. Drugiego takiego miejsca próżno szukać w innych zakątkach świata. Można się na Helu poczuć niemal jak na malutkiej wyspie.

Do Jastarni prowadzi w zasadzie tylko jedna i bardzo charakterystyczna droga. Długa, pozbawiona zakrętów, wręcz całkiem prosta, asfaltowa i zadbana ulica ciągnie się aż od Władysławowa, poprzez znane wszystkim letnikom Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę, aż na sam koniec czyli do Helu. Dzięki nieokiełznanej i nieskażonej ludzką ręką przyrodzie panuje tutaj dość specyficzny mikroklimat o niespotykanych nigdzie indziej na naszym kontynencie właściwościach. To właśnie tutaj co roku przyjeżdżają osoby chorujące na serce czy mające problemy z płucami. Poza tym mamy tutaj z jednej strony wspaniałe morze, a z drugiej nieco spokojniejszą Zatokę Pucką. W takich pięknych okolicznościach przyrody położona jest Jastarnia. Miasto leży mniej więcej w środku Półwyspu Helskiego i razem z bardzo drogą Juratą i Kuźnicą tworzy coś na kształt helskiego Trójmiasta. Bez wątpienia Jastarnia zachowała swój przedwojenny charakter i niecodzienny wygląd. W kilku częściach miasta można jeszcze zobaczyć stare i trochę już zabytkowe domki, a także urokliwe wąskie uliczki. To właśnie czyni Jastarnię miejscem wyjątkowymi niebanalnym.

Ponieważ z roku na rok przybywa tutaj turystów, Jastarnia noclegi oferuje w coraz większej liczbie zarówno w ośrodkach wczasowych, jak i w prywatnych domach oraz w gospodarstwach agroturystycznych. Wielbiciele dzikiej natury mogą też korzystać z lokalnych i dobrze utrzymanych kempingów i pól namiotowych. Jastarnia to piękne miasto i z pewnością warto tutaj zajrzeć będąc na Helu. Raz odwiedzona, na zawsze pozostaje w sercach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>